اکبرالقرا

استاد مصطفی اسماعیل

اکبرالقرا

استاد مصطفی اسماعیل

اکبرالقرا
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام خدمت دوستداران تلاوت قرآن کریم
این وبلاگ جهت آشنایی بیشتر با نابغه تلاوت قرآن؛ اکبرالقرا استاد مصطفی اسماعیل طراحی شده است؛ و در کنار آن، سایر مطالب قرآنی هم در وبلاگ قرار خواهد گرفت. منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما در این زمینه هستیم. همچنین اگر تلاوت خاصی از استاد مصطفی اسماعیل یا سایر قراء می خواهید، می توانید در قسمت نظرات یا از طریق ایمیل و یا تلگرام با ما در میان بگذارید که ان شاء الله در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.
https://telegram.me/akbarolqurra
mustafaismaili118@yahoo.com
mustafa-ismail.blogfa.com
mustafa-ismail.blog.ir
آخرین نظرات
  • ۲۶ آذر ۹۹، ۰۱:۰۸ - abbas
    thanks
پیوندها
بایگانی
طبقه بندی موضوعی
بسم الله الرحمن الرحیم

هدیه به تمامی علاقه مندان به تلاوت های اکبرالقرا :

پنج تلاوت ناب و جدید از استاد مصطفی اسماعیل که در هفته های اخیر و همزمان با سی و هفتمین سالگرد استاد، برای اولین بار منتشر شده؛ همراه با نسخه های جدید و با کیفیت بالا از چند تلاوت معروف و شاهکار استاد، همچنین تصاویری نادر و دیده نشده و کمیاب؛


* تلاوت های جدید که برای اولین بار منتشر شده:

1. نجم قمر الرحمن علق / بیروت / سال 1956 میلادی / 40 دقیقه

http://s3.picofile.com/file/8230326168/MustafaIsamil_Najm_Qamar_AlRahman_Alaq_Beirut_1956.mp3.html

استاد مصطفی اسماعیل در بیروت - سال 19562. تحریم 12-1 / مسجد امام حسین(ع) ، محفل مولد نبوی / 29 دقیقه

http://s6.picofile.com/file/8230326492/MustafaIsamil_Tahrim1_12_MasjedImamHosein.mp3.html3. زمر 75-73 / قاهره، میدان جمهوری، در حضور جمال عبدالناصر / دهه شصت میلادی / 5 دقیقه

http://s3.picofile.com/file/8230327200/MustafaIsamil_Zomar_WithNaser_60s.mp3.html

استاد مصطفی اسماعیل و جمال عبدالناصر4. ضحی شرح تین علق قدر قریش نصر اخلاص حمد / مسجد امام حسین(ع) - 1970 / 26 دقیقه

http://s6.picofile.com/file/8230326718/MustafaIsamil_Zoha_Qisar.mp3.html
در این محفل که به مناسبت ولادت پیامبر گرامی اسلام برگزار شده بود، استاد عبدالباسط هم حضور داشتند و قبل از شیخ مصطفی تلاوت کردند، که به طور مستقیم از رادیو پخش می شد.


از راست به چپ، اساتید: محمدطوخی،عبدالباسط،مصطفی اسماعیل،محمود علی البنا،شعیشع و عبدالحمید الباسوسی - سال 19775. مریم 36-1 / اسکندریه، مسجد مرسی ابوالعباس / 53 دقیقه

http://s1.picofile.com/file/8228132500/MustafaIsamil_Maryam1_36_Alexandria.mp3.html
* نسخه جدید و باکیفیت بالا از برخی تلاوتهای معروف و شاهکارهای استاد:1.آل عمران 68-33 / قاهره، منطقه القلعه، میدان عایشه / دوشنبه 1971.10.18 / به مدت 62 دقیقه

با کیفیت 32 و حجم 14MB

با کیفیت 128 و حجم 57MB

با کیفیت 320 و حجم 146MB

نسخه قدیمی تلاوت

اساتید مصطفی اسماعیل و سعید زناتی، مسجد بایزید در استانبول ترکیه، رمضان 19692. تحریم حاقه نازعات / قاهره، محفل احمد سعید / سال 1965 میلادی / به مدت 67 دقیقه

با کیفیت 32 و حجم 15MB

با کیفیت 128 و حجم 73MB
3. ابراهیم 48-12 / دسوق، مسجد ابراهیم الدسوقی / 1959.10.21 / به مدت 67 دقیقه

(از شاهکارهای تاریخی و ماندگار استاد، که در مراسم مولد شیخ الدسوقی از عرفای معروف کشور مصر اجرا شده است)

با کیفیت 32 و حجم 15MB

با کیفیت 128 و حجم 63MB

استاد مصطفی اسماعیل و نوه ها؛ علاء و عمرو4. غاشیه فجر بلد شمس علق قدر / لبنان، مسجد العمری/ شب 27 رمضان 1958 (یا1961 و یا 1974!)

(از جمله تلاوت های خاطره انگیز برای خودم، چون اولین نوار از تلاوت استاد بود که خریدم!! - مشهد 1380)

با کیفیت 320 و حجم 144MB (به مدت 61 دقیقه - نسخه جناب محمد عبدالهادی)

با کیفیت 128 و حجم 53MB (به مدت 58 دقیقه - نسخه مکتبة مرحوم ابراهیم قاسم)

با کیفیت 32 و حجم 10MB (به مدت 47 دقیقه - نسخه قدیمی و معروف رادیوقرآن)

   


5. حجرات قاف حاقه نازعات شمس حمد بقره / مسجد ابوالعلاء / دوشنبه 1975.04.28 / 112 دقیقه

با کیفیت 32 و حجم 25MB

با کیفیت 128 و حجم 102MB

با کیفیت 320 و حجم 262MB

نسخه قدیمی تلاوت به مدت 125 دقیقه

این تلاوت هم، از ابرشاهکارهای جاودانه و معروف استاد هست که اجرای دوساعته و سراسر ابداعی داشتن! در دقایق ابتدایی تلاوت صدای اجرای برنامه نوازندگان و ساز و آواز به گوش میرسه که ظاهرا بهمین دلیل قبلاً بعضی ها میگفتن این تلاوت رو در استاد در مجلس عروسی خونده! اما به احتمال زیاد، در کنار مسجد یک مراسم جشن برگزار میشده که بعد از شروع تلاوت بهشون تذکر دادن تا برنامه شون رو تموم کنن! در تمام نسخه هایی که تا بحال منتشر شده این صدای موسیقی در اوایل تلاوت هست، اما باز هم گفته میشه در مکتبة ابراهیم قاسم نسخه اصلی و بدون این آوازها موجود هست، اللهم ارزقنا استماعها!

استاد مصطفی اسماعیل و مرحوم ابراهیم قاسم6. نحل 32-1 و 71-65 و 82-77 و 90-89 ، طارق / مسجد ابوالعلاء / سال 1978 میلادی / 89 دقیقه

با کیفیت 32 و حجم 20MB

با کیفیت 128 و حجم 82MB7. بقره طارق شرح / سوریه / 1957 / به مدت 40 دقیقه

با کیفیت 32 و حجم 9MB

با کیفیت 128 و حجم 36MB


آخرین عکس استاد مصطفی اسماعیل، که در تاریخ 22 دسامبر 1978 (چهار روز قبل از وفات) در شهر دمیاط مصر گرفته شده، بعد از این که استاد آخرین تلاوت عمرشون یعنی سوره "کهف" رو در مراسم نمازجمعه و افتتاح مسجدجامع البحر دمیاط قرائت کردند: post188
* به مناسبت سالگرد استاد مصطفی اسماعیل، یکی از شبکه های تلویزیونی مصر (قناة TenTV) ویژه برنامه ای با حضور استاد نعینع و  یکی از نوادگان شیخ مصطفی اسماعیل (مصطفی احمد وحید اسماعیل) پخش کرد، و جالب این که در این برنامه قطعاتی از تلاوت قاری نوجوان ایرانی سیدمحمدجواد علمی که مقلد شیخ مصطفی هست رو پخش کردند که با استقبال زیاد مهمانان برنامه مواجه شده و حتی دکتر نعینع از لفظ "معجزه" برای توصیف این تلاوت استفاده می کنند! همچنین درباره علاقه زیاد ایرانیان به تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل صحبت شده، و مجری برنامه میگه ایرانی ها از سبک مصطفی و مصری ها تقلید می کنند اما بعضی از مصری ها رفتن سراغ سبک های خلیج!! استاد نعینع هم از خاطرات سفرش به ایران میگه و البته اشاره کوتاهی هم دارن به مشکلاتی که جدیداً برای سفر قراء به ایران ایجاد شده، و این که نقشه های استعمار در دامن زدن به اختلافات شیعه و سنی در این مسائل دخیل هست!!


برنامج البیت بیتک، حلقة 2015/12/26 - الشیخ مصطفی اسماعیل ... قیثارة من السماء

لقاء الاعلامی عمرو عبد الحمید مع القارئ الطبیب احمد نعینع و حفید الشیخ مصطفی اسماعیل بمناسبة ذکراة 2015

http://www.aparat.com/v/Gp632

فایل ترجمه شده - با تشکر فراوان از کانال سید مجتبی در آپارات

http://www.aparat.com/v/vWiXB

http://www.aparat.com/v/f6C4t


فایل کامل مقطعی که از تلاوت سیدمحمدجواد پخش میکنن رو هم میتونین از این صفحه دانلود کنین:

تقلید خیالی من طفل ایرانی للشیخ مصطفى اسماعیل

(سید محمدجواد علمی - سوره آل عمران - اختتامیه برنامه اسراء - ۱۳۹۲.۱۲.۱۶)

http://www.aparat.com/v/okPxn

www.youtube.com/watch?v=p5EU8YoyQDI

تابحال فکر میکردم فقط این شبکه قرآن ما هست که تلاوتها رو از آپارات و یوتیوب و.. دانلود میکنه و به عنوان تلاوت جدید و برای اولین بار و هدیه ویژه پخش میکنه! اما جالبه که مجری مصری این برنامه هم قبل از پخش تلاوت میگه: تسجیل نادر، لا من مکتبة تلفیزیون و لا من ای مکتبة!! البته تفاوتی که وجود داره این هست که این دوستان مصری آرم شبکه قرآن ایران رو از بالای تصویر تلاوت حذف نکردند، اما برادران بزرگوار شبکه قرآن حتی اگه بشه نصف تصویر تلاوتها رو هم میپوشونن تا خدای نکرده یه وقت چیزی از آرم و نوشته های تلویزیون مصر مشخص نباشه!* در انتهای این پست هم، دو مقطع کوتاه اما نادر از تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل  قرار میدم:

- مقطع اول یک تسجیل من اندر النوادر(!) هست که استاد گرامی، آقای مهدوی از مخاطبان محترم وبلاگ برای بنده ارسال فرمودند. ایشون این تلاوت رو حدود سی سال قبل از رادیوقرآن ضبط کردند، اما ظاهراً درسالهای اخیر دیگه پخش نشده و در اینترنت هم پیدا نمیشه. برای بعضی از دوستان مصری هم فرستادم و تایید کردند که از نوادر هست و کاملش هنوز در دسترس نیست، درواقع تابحال هیچ قرائتی از سوره مطففین (بجز تلاوت مصحف مجود و مرتل) از استاد مصطفی اسماعیل نداشتیم؛ از عزیزانی که این تلاوت رو بصورت کامل در اختیار دارن درخواست داریم از ما دریغ نفرمایند!

استاد مصطفی اسماعیل / سوره بلد و مطففین و حمد / 5 دقیقه

http://s6.picofile.com/file/8230323726/MustafaIsamil_Balad_Motaffefin_Hamd.mp3.html
- مقطع دوم هم، فرازی کوتاه اما بسیار زیبا از سوره مبارکه ق هست، که هفته قبل در مراسم سالگرد استاد مصطفی اسماعیل - که همه ساله توسط خانواده استاد در یکی از سالن های سینمایی شهر قاهره برگزار میشه- پخش شد (البته تلاوت کاملش هم موجود هست که همراه با 10CD از تلاوتهای جدید استاد، امسال توسط شرکت صوت القاهره برای فروش عرضه شده و تصاویرش رو در بالا مشاهده می کنید، اما هنوز در اینترنت منتشر نشده و علاقه مندان میتونند جهت خرید این تلاوتها به مصر تشریف ببرند!)


استاد مصطفی اسماعیل / سوره ق ، آیه 6 و 7 (أفلم ینظروا إای السماء...)
الاحتفال السنوى فی ساقیة الصاوی بفضیلة الشیخ مصطفی اسماعیل فی یوم الجمعه ٢٥ دیسمبر ٢٠١٥ بحضور السمیعة الحقیقین...

http://s3.picofile.com/file/8231096684/Mustafa_Qaf_New.mp4.html

علاء حسنی طاهر (نوه شیخ مصطفی اسماعیل) در مراسم سالگرد استاد-2015

* امیدوارم که این مطالب مورد توجه و استفاده شما دوستان عزیز قرار گرفته باشه، فعلاً تا مدتی از بروز رسانی وبلاگ و پاسخگویی به سؤالات معذور هستم. التماس دعانظرات (۳۰)

درود فراوان بر شما.خداوند، شما را جزایی فراوان دهد، جزایی فراتر از درک بشر. امیدواریم معذوریّت شما چندان طولانی نشود و باز هم از پست های شگفتی سازتان بهره مند شویم.

شادی روح اکبرالقراء، صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
۱۲ دی ۹۴ ، ۲۳:۳۱ سید رضا محمدی
سلام خدمت برادر ارجمندم، مثل همیشه گل کاشتی،،، قبول کنین تلاوت سوره بقره،طارق،شرح استآد مصطفی اسماعیل واقعا زیباست، من بعد از ابرشاهکار سوره حج استآد این دومین تلاوت استآد مصطفی هست که پسندیدم،، خدا امواتت رو بیامورزه
درود فراوان بر آقا مصطفی. امیدوارم تلاوت های جدیدی ک شرکت صوت القاهره عرضه کرده است بزودی در اینترنت نیز  بارگذاری شود، البته بدون تغییرات در صدای استاد و یا حذفیات و کم و زیاد کردن دور نوار.

راستی،این تلاوت  های جدید ک در 10 تا cd هستند، حقیقتا نوادر تازه یافت شده هستند یا تلاوت استو مجلسی یا تلاوت مرکب مجلسی؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ:
من که هنوز تلاوت ها رو نشنیدم تا بدونم حقیقتا نادر هستن یا خیر؟!
همین قدر میدونم که نوار تلاوتها رو نوه استاد به شرکت صوت القاهره داده تا با بهترین کیفیت ممکن آماده اش کنن.
۱۳ دی ۹۴ ، ۱۵:۴۴ داریوش حقانی
جزاءکم الله خیرا
۱۳ دی ۹۴ ، ۱۹:۱۴ محمد حسین امینی
سلام آقا مصطفی.
دستت درد نکنه. این یکی از بهترین هدیه هایی بود که تو عمرم گرفتم. متشکرم.
سلام
می دونم الآن سرتون شلوغه.
ولی هروقت تونستید ، بگید که آیا از فرزندان و نوادگان مرحوم مصطفی اسماعیل تلاوتی در دسترس هست یا نه ؟(منظورم از اون تلاوت هاییه که الکی مثلاً خیال کنیم خود شیخ مصطفی زنده شده و داره تلاوت می کنه!)
خود استاد توی مصاحبه معروفشون گفته بودند که فرزندشون احمد وحید (که متاسفانه تازه فهمیدم مرحوم شدن )، توانایی هایی در تلاوت دارند و همچنین حافظ قرآن وتفسیر اند اما برای اجرا وقت نمی گذارند!
پاسخ:
سلام، چندتا تلاوت ازشون هست، اما یک صدم شیخ مصطفی هم نیستن! مثلاً:
الضحى -علاء حسنى حفید الشیخ مصطفى إسماعیل
www.youtube.com/watch?v=7VcTmnYDEp0
سلام. جناب احمد سعید و امین سعید، هرکدام یک مسجد جداگانه ای دارند؟؟؟؟

بعضی از تلاوت ها برای امین سعید و بعضی احمد سعید هستند.

قدیمی ترین تلاوت های استاد در این دو مسجد را بعدا بارگذاری نمایید اگر دارید.

فرمودید این محفل ب مناسبت ولادت حضرت رسول صلی الله علیه بر پا شده بود و هرساله در چنین روزی  برادران سعید از استاد جهت تلاوت دعوت می کردند، اما گویا استاد در مساجد دیگر هم برای جشن ولادت حضرت رسول، دعوت می شدند مثل مسجد سیدی یاقوت العرش و یا دیگر مساجد اسکندریه.

این توثیق ها تا چ حد صحیح هستند؟؟؟؟؟؟
البته برداشت من این هست ک مصریان یک روز خاص را جشن ولادت نمی گرفتند و مثلا یک یا دو هفته تمام را ب مولد رسول صلی الله علیه اختصاص می دادند.
پاسخ:
سلام، بله ظاهرا دو مسجد جداگانه هست. قدیمی ترین تلاوتی که از این مساجد دارم سوره فاطر1954 هست(البته اگه تاریخی که بهش نسبت میدن درست باشه!)
http://archive.org/download/Mustafa_Ismaiil_uP_bY_mUSLEm/0963-1-131954_up_by_muslem.mp3
احتفالات مولد نبوی هم تقریبا از اوایل ربیع الاول شروع میشه، تا روز دوازدهم که روز میلاد هست.

*توضیح تکمیلی: از نوه استاد در مورد این تلاوت سوال کردم و توضیح دادن که تاریخ دقیقش 1957 هست، و در واقع تلاوتهای امین سعید هم از این سال به بعد ضبط میشده.
۱۷ دی ۹۴ ، ۱۱:۲۴ حسن حسین
خدا نیرویتان بخشد.
سلام. بدون کوچکترین جانبداری و با صداقت کامل می نویسم، وبلاگ اکبرالقرا استاد شیخ مصطفی اسماعیل در صدر جدول بهترین  وبلاگ های فعّال در زمینه قرآن و قاریان بزرگ هستند و پس از این وبلاگ، وبلاگ های صوت السماء، صوت داوود؛ صوت داوودی و وبلاگ های مربوط ب تحلیل تلاوت های اساتید دوران طلایی تلاوت کشور مصر.

بسیاری از وبلاگ های قرآنی دیگر مطالبشان برگرفته شده از وبلاگ اکبرالقرا استاد شیخ مصطفی اسماعیل است.

معتبرترین مطالب درباره قراء اعصار طلایی و جدیدترین تلاوت های یافت شده آنان را فقط در این وبلاگ می توان یافت.

و اینها میّسر نشده است مگر ب مدیریت بسیار عالی و عملکرد حرفه ای شما.

خداوند شما را برای پدر و مادرتان حفظ و آنان را برای شما حفظ نماید.
سلام مجدد..

فایلی که خودم دارم 40 دقیقه ست و کامل نیست..

اولا اگه کاملش رو زحمت بکشید و اینکه اگه با کیفیت ترش هم باشه که عالی میشه

اینم لینک:

http://s3.picofile.com/file/8232349392/alhamd.MP3.html

با تشکر..
 

 پاسخ:
علیکم السلام، این محفل رو قبلاً بصورت کامل در وبلاگ گذاشته بودم، از محافل تاریخی و ماندگار استاد هست:
http://mustafa-ismail.blog.ir/1393/11/03-1
آقا بسیار ممنونم..

فوق العاده بود..

لا یوصف...

همه رو داشتم ولی در فایل های جدا و نمیدونستم همه رو تو یه محفل خونده، چه محفلی بوده..

قرایت شروع هم خودش خونده؟

و اینکه آیا موجوده اون تلاوت؟

با تشکر
پاسخ:
بله، استاد هم در ابتدای این محفل و هم در آخرش تلاوت قرآن داشتن، اما بخاطر این که کیفیت ضبط این تلاوتها مشکل داشت از فایل اصلی کات شدن، ان شاء الله قرار هست تا چندوقت دیگه وبعد از ویرایش صدا، این دو تلاوت منتشر بشن، هر وقت بدستم رسید در همون پست سابق قرار میدم ان شاء الله.
۲۱ دی ۹۴ ، ۲۳:۱۵ مقلد منشاوی
سلام

خسته نباشید.

اومدم بگم اَدم کن ولی دیدم اَدَم !!   

کلیه تلاوت های استاد منشاوی در خدمت علاقه مندان استاد منشاوی هستیم.

موفق باشید.

عزت زیاد
۲۱ دی ۹۴ ، ۲۳:۱۶ مقلد منشاوی
ادرس وبلاگ

menshave.blogfa.com
۲۳ دی ۹۴ ، ۱۲:۳۶ سیدرضامحمدی
. قطعاً محافل مشترکی داشتند. یکی از مشهورترین اونها همون محفلی هست که استاد عبدالباسط ، تلاوت اسطوره‌ایه «مریم، تکویر» رو در مسجد اموی دمشق اجرا کردند. البته یادم نیست تلاوت استاد شعیشع در این محفل کدوم بود؛سوالم در مورد این تلاوت بود دارین بزارین تو وبلاگ ممنون میشم
پاسخ:
این تلاوت رو ندارم و اصلاً اطلاعی هم درباره اش ندارم. اولین باره که میشنوم استاد شعیشع در مجلس تلاوت مریم تکویر حضور داشته!
باعرض سلام و تشکر 
فیلم  کامل قصیده قدیمی بویه بویه ملاباسم که اقای جابر کاظمی سرودن نزد شما موجوده؟؟؟ ممنون  
پاسخ:
سلام. کلیپ کوتاهی هست که خود ملاباسم و جابرالکاظمی دارن به این قصیده گوش میدن:
http://www.aparat.com/v/vSeca
اما فیلم اصلی قصیده رو ندارم. میتونین از مدیروبلاگ صوت السماء بپرسین که مطمئنا اطلاعات دقیق تری در این زمینه دارن:
sotossama.blog.ir
سلام. آیا مدرک معتبری وجود دارد مبنی بر اینکه اکبرالقرا در کنسرت های ام کلثوم حضور یافته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آقای احمد پور ادعا کرده اند ک ایشان در کنسرت ام کلثوم حضور یافته است.

تقاضا دارم مدارک معتبر درباره نظر شیخ منشاوی و اکبرالقرا درباره ام کلثوم را ب اشتراک بگذارید.
پاسخ:
سلام. در مورد این که ام کلثوم در محفل تلاوت شیخ مصطفی حاضر میشده مطالبی نقل شده! اما برعکسش رو اطلاعی ندارم. اصولاً کسی که چیزی رو ادعا می کنه باید برای حرفش مدرک بیاره!
۲۸ دی ۹۴ ، ۱۳:۵۳ حجت جوادپور
با سلام و سپاس بیکران
فایل تلاوت سوره حجرات، قاف،..... با کیفیت 320 دانلود نمی شود. لطفاً رفع اشکال نمایید.
جزاکم الله خیرالدنیا و الاخره.
پاسخ:
علیکم السلام، لینک رو آزمایش کردم و مشکلی نداره:
http://www.4shared.com/mp3/KKMiJmLVce/__________1975.html
اما اگه با سایت فورشیرد مشکل دارین، میتونین نسخه با کیفیت 128 رو که از مدیافایر هست دانلود بفرمایید و مطمئن باشین کیفیتش فرق خاصی با 320 نداره!!
http://www.mediafire.com/?hoqj6epqo8z9a8k
۲۸ دی ۹۴ ، ۲۱:۱۶ غلام حیدر
باعرض سلام خدمت شما 
لطف گنید اخرین نسخه از آیین نامه داوری مسابقات بین المللی ایران را روی سایت بگذارید یا یک لینک برای من بگذارید
لطفا قبل از روز 5 شنبه بگزارید
پاسخ:
علیکم السلام، بفرمایید:
http://s7.picofile.com/file/8234241742/aeenname_owqaf.pdf.html
سلام.آیا نباید بابت فقدان تلاوت های قراء بزرگ اعصار طلایی تلاوت مصر، علی الخصوص قاری کبیر و اول مصر،ملک القراء شیخ مصطفی اسماعیل،قلوبمان مالامال از اندوه باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ب عنوان مثال تلاوت های اجرا شده در مسجد امین سعید و احمد سعید را در نظر بگیرید، از سال 1957 تا 1978 (21 سال)، اگر استاد در سال،یک مرتبه هم تلاوت داشته باشند، مساوی است با 21 تلاوت.

اما با کمال تأسف فقط تا ب الان  3 یا 4 تلاوت را داریم/اگر بیشتر از این است، اصلاح نمایید؟؟؟؟؟

یقینا تمام تلاوت های استاد در این مساجد ضبط شده اند، اما سرنوشت شان را خدا داناتر است.شاید خاندان پاشا ک شاید هنوز هم باشند، نوادری از استاد را در اختیار داشته باشند.

هیچ بعید نیست ک این خاندان تلاوت های استاد را از مرحوم حاج ابراهیم و حاج حسین گرفته و آرشیو کرده اند.

امیدوارم این خاندان و سایر نجبای مصری ک آرشیوی از ایشان دارند،دست از احتکار بردارند و با انتشار نوادر استاد، موجبات خشنودی امت اسلامی را فراهم کنند.آمین
پاسخ:
سلام. تابحال حدود ده تلاوت از محافل امین سعید منتشر شده. البته این رو هم درنظر بگیرین که احتمالاً در بعضی از این محافل استاد در دو نوبت تلاوت کردن!
ضمناً اکثر تلاوتهای امین سعید رو شخصی به نام عبدالمنعم سعید ضبط میکرده (طبق گفته نوه استاد) که با توجه به اسمش احتمال میدم برادر یا یکی از اقوام امین سعید بوده!
با سلام و تشکر از زحمات شما-می شه مجموعه ای از تلاوت های استاد مصطفی اسماعیل را که کیفیت ضبطشون عالی است نظیر همون تلاوت سوره اسرا در یک صفحه قرار بدید
پاسخ:
سلام. خیلی از تلاوتهایی که در این صفحه گذاشتم کیفیت ضبط عالی و بالایی دارن:
http://mustafa-ismail.blog.ir/1392/12/07

گل گفتید آقا احسان
البته باید بازم از خداوند به خاطر اعطای روحیه جهادی به مردمان مصر سپاس گزار باشیم .
روحیه ای که باعث شد  مردم به طور خودجوش و بدون وابستگی به ارگان های دولتی اقدام به ضبط و نگهداری آثار  قراء کنند و گنجینه ای جاودان از تلاوات اساتیدی چون شیخ مصطفی رو برای اعصار پیش رو باقی بگذارند .
اگر این روحیه در بین چند نفر از کسانی که در فرانسه و کانادا و ... به استماع تلاوت شیخ مصطفی نشستند وجود می داشت و چند نمونه از هر کدام از این تلاوت ها ضبط می شد ، دیگه این قدر نیاز نبود برای به دست آوردن اونا امروز و فردا کنیم .
ان شاء الله این روحیه احتکار هم از مجموعه داران تلاوات  هرچه زود ترزدوده شود .
داشتم فکر می کردم هر کدام از  ما به خاطر این حال خوب بعد از استماع قرآن باید مدیون چه کسایی باشیم؟ چند مورد که به ذهنم اومد :
اول از خداوند به خاطر این که بنده هاشو تک و تنها به امون خودشون رها نکرد و کتابی مثل قرآن براشون قرار داد .
دوم پیامبر عزیزمون که قرآن رو از جانب خدا به ما هدیه دادند و همچنین راویان و کتاب و حفاظ و...
سوم شیخ مصطفی اسماعیل و .....
چهارم جناب ابراهیم قاسم و .... که تلاوت هارو ضبط کردند.
پنجم آقا مصطفی و بقیه دوستان که در انتشار تلاوت و ... تلاش می کنند .
خداوندا ... همه ی این گروه ها و همه ی ما را با قرآن محشور گردان و آنی ما را از قرآن و اهل بیت جدا مفرما.
آمین
پاسخ:
ممنون از نظرات ارزشمند جنابعالی. فقط این نکته رو اضافه کنم، که وقتی فیلم هایی از سفر شیخ مصطفی به کانادا وجود داره، طبیعتاً احتمال ضبط تلاوتهای استاد در این سفر هم زیاد هست.
با سلام. خودکشی در وبلاگ برای مصطفی اسماعیل از آن کارهای عجیب و غریب است.عشق به صدا و خوانندگی قرآن یا آواز که نباید چشم شما را به حقایق تلخ ببندد. این آقا از خائنین به آرمان فلسطین است و دوست انورسادات خائن! نامبرده بهمراه انور سادات به اسرائیل سفر کرده و در مسجد الاقصی لابد با افتخار! کلام خدا را میخواند که فرمان مبارزه با ستمگران را داده است!! تصویر و خبر آن را میتوانید در: http://tahaquran.ir/بخوانید.
پاسخ:
سلام علیکم و رحمة الله، در مورد دوستی نزدیک شیخ مصطفی با رئیس جمهور انور سادات قبلاً در وبلاگ مطالبی نوشته بودم و چندعکس از سفر تاریخی و معروف استاد به فلسطین رو هم گذاشته بودم:
http://mustafa-ismail.blog.ir/1392/12/26
http://mustafa-ismail.blog.ir/1393/07/12
البته درمورد این سفر مطالب نگفته خیلی زیاد هست(حتی همین چندوقت قبل، خلبان هواپیمایی که شیخ مصطفی و سادات رو به فلسطین برد در فیضبوک پیدا کردم که خودش از طرفداران تلاوتهای استاد هست!!) اما دیگه چندان حوصله ای برای نوشتن پست جدید در این زمینه ندارم! فعلاً همین رو در نظر داشته باشین که صلح مصر با اسرائیل و امضای قرارداد کمپ دیوید بعد از فوت استاد مصطفی اسماعیل بود.
ضمناً اصطلاح "خودکشی در وبلاگ" که نوشتین خیلی جالب بود! جزاکم الله خیرا
سلام هیچ یک ازابیات از شعرای یادشده نیستو مرحوم دهخدا هم این دوبیت آن را به عنوان شاهدمثال آورده اما قائلشان را نشناخته است.ظاهرا این مهملات را آیت الله امجد به این شعرانسبت داده است
پاسخ:
سلام. تشکر از توضیحات شما، البته فکر نکنم جناب امجد این نسبت اشتباه رو داده باشه. در خاطره ای که از ایشون نقل شده هیچ اسمی از حافظ و سعدی نیاوردن:
http://mahmoodamjad.blogfa.com/post/27

در پاسخ به جناب جواهری

زندگی هرشخصی  دارای نقاط روشن و گاهی تاریک است . به عقیده ی بنده هم  نشست و برخاست شیخ مصطفی اسماعیل با انور سادات ، به عنوان نقطه تاریکی در زندگی ایشان به چشم می خورد . همراه شدن با کسی که بنیان های قرارداد ننگین کمپ دیوید را بنا می نهد و باعث می شود حتی تا همین حالا رژیم منحوس صهیونیستی بتواند از حاشیه امنی برخوردار باشد ، یقینا مایه سرافکندگی است . معتقد هستم استاد مصطفی اسماعیل می توانستند با رد کردن دعوت های این شخص ، چهره ای اسطوره ای از خود در تاریخ به جای بگذارند . همان گونه که قاریانی چون شیخ محمد الصیفی ، شیخ منصور محمد بدار و شیخ شحات محمد انور با ایستادن در برار رفتار های ناصحیح حاکمان زمان خود (حتی اگر این مقابله ، یک هشدار برای خاموش کردن سیگار پادشاه در مجلس قرآن باشد) نماد ارزشمندی از خود به جای گذاشتند .

اما چند مورد در نظر جنابعالی وجود دارد که نمی دانم با چه برهانی به آن ها دست یافته اید ؟

1)      "این آقا از خائنین به آرمان فلسطین است"

شما چگونه به خود اجازه می دهید صرف همراه شدن استاد مصطفی اسماعیل با انورسادات ، او را به خیانت به آرمان های فلسطین متهم کنید ؟

همه ی ما می دانیم شغل جناب مصطفی اسماعیل " تلاوت قرآن کریم " بوده و ریسمان اصلی اتصال او و شخصیت ها ، صدای اوست نه سیاست او .

اگر شیخ مصطفی اسماعیل فردی با روحیات طرفداری از رژیم صهیونیستی است ، چگونه ممکن است که با رئیس  جمهوری چون جمال عبد الناصر که فردی به شدت ضد صهیونیست بوده و حتی در برهه ای از زمان با صهیونیست ها وارد جنگ شده است ، نشست و برخاست دارد ، برای او تلاوت می کند ، از او جایزه می گیرد ، در مجلس ختم او به اجرای تلاوت می پردازد و رابطه ای نزدیک با او برقرار می کند ؟

حتی مرحوم مصطفی اسماعیل در مجلس یادبودی که برای شهدای جنگ مصر با رژیم صهیونیستی برگزار شده بود حاضر شده و در حضور جمال عبدالناصر به تلاوت قرآن می پردازد.تصاویر این مجلس در همین وبلاگ وجود دارد .

نمی خواهم ناپسند بودن ارتباط با ظالمی چون انورسادات را بپوشانم ، اما می خواهم به وضوح درک کنید که ارتباط شیخ با رؤسای حکومت ارتباطی سیاسی نبوده است .

هر طیف و گروهی که بر مصر مسلط بوده اند ، از پادشاهان غربگرا گرفته تا رئیس جمهور مردمی و ضد صهیونیستی و حتی رئیس  جمهور موافق این رژیم همگی از استاد مصطفی اسماعیل به عنوان ثروت عظیم ملی برای اهداف گوناگون بهره برداری کرده اند و سعی کرده اند او را به مردم جهان معرفی کنند . این جا بود که شیخ باید طرف مقابل خود را گزینش می نمود که البته متاسفانه به دلایلی مختلف که می تواند ضعف دانش سیاسی و .... باشد ، این امر صورت نگرفت .

تنها چیزی که در این موارد مشاهده می کنیم ، تمرکز مرحوم مصطفی اسماعیل بر روی اجرای هرچه بهتر تلاوت خود در هر جایگاه است که البته ای کاش با جهت گیری های به موقع و صحیح سیاسی همراه می شد .

 

2)      "دوست انورسادات خائن "

این مورد را هم نمی توان این قدر که شما ساده بیان نموده اید اثبات کرد .

می دانیم که شاه خدمت حضرت آیت الله بروجردی رحمة الله علیه حاضر شده است وایشان نیز با کمال زیرکی حکومت را کنترل می کردند و اجازه نمی دادند انحراف های شدید در بدنه ی جامعه اتفاق بیفتد . حال آیا من وشما باید آیت الله بوجردی را دوست شاه بنامیم ؟ یا حتی شاه را می توان دوست آیت الله بروجردی در نظر گرفت ؟

قطعا پاسخ منفی است و ریشه این ارتباط را باید در شدت نفوذ آیت الله بروجردی در قلوب مردم و نیاز شاه به کسب این امتیاز برای خود دانست .

البته قصد بنده تشبیه شیخ مصطفی اسماعیل به آیت الله بروجردی نیست زیرا فعالیت ها و جایگاه ها بسیار متفاوت است . حتی نمی دانم که آیا دوستی بین مصطفی اسماعیل با انورسادات آن گونه که در نظر شماست وجود داشته یا نه . اما هدف حقیر از آوردن این موضوع ، هشدار درباره ی قضاوت های عجولانه است .

3)      "خود کشی در وبلاگ برای مصطفی اسماعیل"

اگر مصطفی را فقط از منظر جایگاهش در تلاوت قرآن ببینیم ، فعلا بهتر از او را نخواهیم یافت .

کسی که صدایش همچون چراغی است که قادر است انسان گرفتار شده در شب تاریک غفلت را از بیراهه ای خوفناک که در آن کورمال کورمال قدم بر می دارد ، نجات داده و به سوی راه مستقیم و پر نوری که خدایش برایش در نظر گرفته هدایت کند و این ویژگی جز به واسطه نفوذ مفاهیم بلند قرآن کریم در روح و جان شخص قاری میسر نشده است . تلاوت مصطفی یک کار صرفا هنری نیست بلکه آمیزه ای است شکوهمند از پیام های ارزشمند قرآن کریم و "احساس" که به وسیله ی ابزار هنر در هم آمیخته شده و توانسته از آنچنان شدت تاثیر گذاری برخوردار شود که برخی بزرگان نیز زبان به تمجید از آن بگشایند ....

شاید منظور شما از خود کشی ، بیان چنین دیدگاه هایی باشد .

اما وقتی بزرگی می گوید : " ما عاشق تلاوت شیخ مصطفی اسماعیل بودیم " حتما در تلاوت او چیزی می یابد که آن را لایق " عشق ورزیدن " می داند . لذا اگر چنین ابراز احساساتی را از طرف دوست داران ایشان می بینید ، همه را به خاطر تلاوت های ارزشمند او بدانید .

 

خداوندا ....

همان گونه که مصطفی اسماعیل کوشید تا تو را از یاد نبریم  ، تو هم او را از یاد نبر و از خطا ها و لغزش هایش در گذر و او را با پیامبر گرامی اسلام محشور فرما . (البته که تو نیاز به یاد شدن از سوی بندگانت نداری)      

خدایا .....

همه ما را به آنچه که لایق دوست داشتن است متمایل کن و نسبت به آنچه که در پیشگاهت بی ارزش است دلسرد و بی میل بگردان .

پاسخ:
سلام علیکم و رحمة الله
آقا احسنت، طیب الله انفاسکم، خیلی خیلی ممنونم و تشکر میکنم از این که وقت گذاشتین و این قدر دقیق و بطور مبسوط و موشکافانه مسئله رو باز کردین! جزاکم الله خیرا
سلام آقا مصطفی چرا مدتی است مطالب جدید تو وبلاگ نمیذارید؟؟؟
پاسخ:
علیکم السلام
مطالب جدید که زیاد هست، اما حیف که فرصت برای نوشتنش نیست، وقت ضیقه برادر!!
متاسفم برای کسایی که راجب استاد دارن اینطوری میگن و به این صورت تحلیل میکنن نشست و برخاستشو با انورسادات ...... اولن رسالت قاری قرآن همین متذکر کردن همچین افرادی هست با تلاوت آیات الهی در گوش آن ها ....  و اگر قاری قرآن در این صحنه ها خودش رو عقب بکشه عین خیانت به قران کریم است ... همین کار را هم رسول اکرم میکرد دائم با مشرکان مینشست و آیات الهی برایشان تلاوت میکرد ک شاید این ایات در جان تاریکشان رسوخ کند . 


مواظب حرفهایمان باشیم . قربون همه قرآن دوستان
پاسخ:
درود بر شما، احسنت
باعرض سلام وخسته نباشید.طبق حرف های اعلام شده محمودشحات محمد انور گنجینه ای ازتلاوت های پدرشان را به رادیو قرآن اهدا کرده اند لطقفا اگر میشود این تلاوت ها را در وبلاگتان بگذارید.باتشکر
پاسخ:
علیکم السلام
بله، این خبر رو قبلاً شنیده بودم. ولی من که دستم به آرشیو رادیوقرآن نمیرسه برادر! باید این درخواست از مسئولین رادیوقرآن داشته باشین
البته مجموعه ای از تلاوتهای استاد شحات -حدود دو هزار تلاوت- رو میتونید از این صفحه دانلود بفرمایید:
http://mustafa-ismail.blog.ir/1393/08/02

با سلام و عرض تشکر فراوان بابت این سایت فوق العاده.
استاد مصطفی اسماعیل طبق گفته یکی از دوستان تلاوتی استودیویی از سوره ممتحنه دارند که بسیار زیبا و لطیف خوانده اند. حقیر در سایتهای مختلف جستجو کردم اما متاسفانه نیافتم. با توجه به دسترسی بیشتر شما به منابع غنی تر خواهشمندم این تلاوت رو در سایت قرار بدین.
باتشکر
پاسخ:
علیکم السلام و رحمة الله
تنها تلاوت استودیویی استاد از سوره ممتحنه که تابحال منتشر شده همون تلاوت مصحف مجود هست:
http://s7.picofile.com/file/8242776042/mustafa_momtahene.mp3.html
این هم نسخه های اصلی و بدون اکوی تلاوت:
الحشر 11 - الممتحنة 9
https://www.mediafire.com/?7pe34zjq71je2vv
الممتحنة 7 - الصف 14
https://www.mediafire.com/?zg4kw4m60n5px3e
این رو هم توضیح بدم که مطمئنا استاد غیر از این مصحف مجود و ختم مشترک، تلاوتهای استودیویی زیاد دیگه ای هم داشتن که در رادیو و تلویزیون قرائت کردن، اما متاسفانه خیلی از این تلاوتها هنوز منتشر نشده و البته با این که بعضی از این ها در همین سالهای اخیر هم از رادیوهای مختلف مصر و سوریه و کویت و... پخش میشده اما ظاهراً اهتمام کافی برای ضبطشون وجود نداشته. مثلاً چندتا از قرائت های استودیویی استاد رو که از رادیوقران خودمون پخش شده بود برای دوستان مصری فرستاده بودم که براشون تازگی داشت و باصطلاح از نوادر و لأول مرة علی النت بود!

سلام و خسته نباشید. به تازگی مقطعی نادر از سوره ی زمر استاد منتشر شده..( من اندر النوادر للسمیعة)..اگر ممکنه لطف بفرمایید و بذارید تا دانلود کنیم...بسیار ممنون
پاسخ:
سلام، ای کاش بطور دقیق میفرمودید کجا منتشر شده؟ اما احتمال میدم منظورتون این مقطع باشه:
من أندر النوادر:مقطع(للسمیعة) من سورة الزمرللشیخ مصطفى اسماعیل
www.youtube.com/watch?v=g_BL2Cocs3Q


این مقطع از تلاوت معروف زمر اسکندریه هست که سال ها از زمان انتشارش میگذره! و تو مجموعه تلاوتهای استاد که قبلا در وبلاگ گذاشتم نسخه های مختلفی ازش موجود هست:
الزمر 69-75 الفجر البلد الضحى الاسکندریة 1971
http://www.4shared.com/music/iz2aVr-Bce/-_____-__-_1971.html
با سلام
ببخشید میشه کامل ترجمش کنید 
حیفه انصافا
https://www.youtube.com/watch?v=d8Vjyx3reuI
پاسخ:
علیکم السلام. ترجمه قسمت اصلیش رو که گذاشتم! بقیه اش دیگه مطالب چندان مهم و خاصی نداره!!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی